Montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę to sposób na oszczędności na kosztach wody. Aby jednak można było zainstalować taką konstrukcję na swojej działce, należy dopełnić odpowiednich formalności. Jakie dokumenty są niezbędne do podjęcia takiej inwestycji? Sprawdź.

Montaż zbiornika podziemnego na deszczówkę a prawo wodne

W Polsce obowiązuje prawo, zgodnie z którym wykonanie urządzenia wodnego wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Przepis ten nie odnosi się jednak jednoznacznie do zbiorników betonowych na wodę deszczową. Kluczowym czynnikiem jest to, czy takie konstrukcje będą służyły kształtowaniu zasobów wodnych. Szczelne zbiorniki nie zmieniają stanu wód gruntowych, a co za tym idzie – nie wymagają występowania o wydanie pozwolenia wodnoprawnego.

Montowanie zbiornika na deszczówkę a prawo budowlane

W większości przypadków montaż podziemnego zbiornika betonowego na deszczówkę jest możliwy bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Wszystko zależy jednak od pojemności takiej konstrukcji, a także interpretacji przepisów przez lokalny urząd. Obecnie planowane są prace, które mają za zadanie usystematyzować obowiązujące przepisy. Zgodnie z nowymi projektami pozwolenie na budowę nie będzie wymagane jedynie w przypadku konstrukcji o pojemności 5000 l lub mniejszej.

Zgłoszenie robót z zakresu montażu podziemnego zbiornika na deszczówkę

Montaż zbiornika betonowego na deszczówkę zazwyczaj nie wymaga występowania o pozwolenie. Wiąże się jednak z koniecznością zgłoszenia planowanych prac. Osoby realizujące taką inwestycję muszą złożyć odpowiednie dokumenty do organu administracji państwowej na danym terenie. Najczęściej jest to urząd miasta.

Zdarzają się jednak pojedyncze sytuacje, w których starosta nie przyjmuje zgłoszenia robót budowlanych. Najczęściej taka decyzja jest argumentowana, że zbiorniki podziemne na deszczówkę nie są wyszczególnione w spisie inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę. Po odrzuceniu zgłoszenia robót należy więc wystąpić o pozwolenie.

Zmiany w przepisach dotyczących zbiorników podziemnych

Polskie prawo nie wskazuje jednoznacznie formalności związanych z budową zbiornika podziemnego. Aktualne przepisy można interpretować na wiele różnych sposobów. Z tego powodu organy ustawodawcze prowadzą prace, które mają za zadanie ujednolicić prawo i jasno sprecyzować, jakie dokumenty są potrzebne przed montażem zbiornika. Obecnie w większości przypadków wystarczy jedynie zgłoszenie.

Aktualne przepisy są niejasne, dlatego zwykle najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się bezpośrednio ze starostwem powiatowym odpowiednim dla miejsca, w którym ma zostać zamontowany zbiornik. Pracownicy powinni wskazać dokładne formalności, co pozwoli uniknąć problemów w późniejszym czasie – mówi specjalista z firmy GIZO Zbiorniki zajmującej się montażem zbiorników podziemnych na deszczówkę.

Montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę – pomoc specjalistów

Betonowy zbiornik podziemny na deszczówkę

W razie wątpliwości co do formalności związanych z montażem podziemnego zbiornika na deszczówkę w każdej chwili można skorzystać również z pomocy firmy realizującej taką inwestycję. Specjaliści doskonale znają szczegóły obowiązujących przepisów i wiedzą, jak najczęściej są one interpretowane. Wskażą, jakie zbiorniki można zamontować bez konieczności występowania o pozwolenie na budowę. Przygotują również projekt całej instalacji.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

  • alik
    Odpowiedz

    Dzięki, ciekawa opcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *