Systemy fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Możliwość zaopatrzenia się w darmową energię elektryczną w kontekście rosnących cen prądu jest niezwykle atrakcyjna. Zanim jednak kupisz własne panele fotowoltaiczne, warto dowiedzieć się, z czego składa się standardowa instalacja fotowoltaiczna.
Podstawowe zasady wytwarzania energii elektrycznej przez systemy fotowoltaiczne są powszechnie znane. Panele wykorzystują energię słoneczną, którą zamieniają w potrzebny każdemu prąd. Fotowoltaika to spora, aczkolwiek opłacalna inwestycja. Poznaj działanie systemów fotowoltaicznych i dołącz do grona świadomych inwestorów.
Jak działają instalacje fotowoltaiczne?
Działając na odnawialnych źródłach energii można zapewnić sobie stałe i darmowe dostawy energii elektrycznej. Wykorzystać można wiatr, wodę oraz słońce. Dziś skupimy się na tym jak zamieniamy energię promieniowania słonecznego w prąd zmienny za pomocą paneli fotowoltaicznych. Zacznijmy od tego, że z energii słonecznej uzyskujemy poprzez panel fotowoltaiczny moc w postaci prądu stałego. Jednak zarówno do domów, jak i sieci energetycznej trafia prąd przemienny. Dlatego też sercem instalacji fotowoltaicznej są nie tylko panele słoneczne, ale również falownik, znany także jako inwerter, którego zadaniem w całej instalacji jest przekształcenie prądu stałego w zmienny. Poszczególne elementy systemu znajdziesz na stronie naked URL.
Może się to odbywać na kilka sposobów. Wszystko zależy od instalacji i typu fotowoltaiki. Powszechnie oferowane systemy solar opierają się na pracy pojedynczego falownika, który zbiera energię generowaną przez panele fotowoltaiki. Warto jednak wiedzieć, że instalatorzy nie muszą ograniczać się do jednego inwertera. Energia może być rozdzielana na kilka urządzeń, co ma swoje zalety. Liczne inwertery to chociażby zabezpieczenia na wypadek sytuacji, w której jeden z nich ulega awarii. Nie powoduje to, że panele na dachach przestają pracować w całości, a bezproduktywna pozostaje tylko ta część, która podłączona jest do wadliwego inwertera.
Ładuj akumulatory lub odprowadzaj prąd do sieci
Konstrukcje, jakie oferują systemy fotowoltaiczne mogą działać dwojako. W pierwszym, popularniejszym scenariuszu, energia generowana przez panele zużywana jest na bieżąco, a nadwyżki trafiają do sieci energetycznej, która w zamian zmniejsza rachunki za prąd. Jest to tzw. system prosumencki, gdzie właściciel instalacji jest zarówno konsumentem energii z sieci, jak i jej producentem. Drugi wariant pozwala stworzyć instalację off-grid, czyli całkowicie uniezależnić się od dostaw prądu, które również miewają awarie. Wymaga to jednak od właścicieli budynków czy firm zakupu akumulatorów, które przechowują nadwyżki prądu i zużywają je w razie potrzeby.
—
Artykuł sponsorowany
Komentarze